OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

skúšobné poriadky

AD

Skúška vytrvalosti ''AD''


A. VŠEOBECNE

1. Účel

Skúška vytrvalosti má dokázať, že pes je schopný vydržať telesnú námahu určitého stupňa bez toho, aby boli na ňom po tomto výkone badateľné príznaky únavy. Od psa sa požaduje len telesná námaha pozostávajúca z behu. O behu vieme, že kladie zvýšené nároky na vnútorné orgány, predovšetkým na srdce a pľúca, ako aj na pohybové orgány, pričom sa prejavia aj iné vlastnosti, ako napr. temperament atvrdosť. Prekonávanie prekážok bez námahy sa považuje za dôkaz telesného zdravia a existenciu požadovaných vlastností. Oboje je podmienkou pre využitie psov na chov.

2. Všeobecné podmienky

( bod 1 Skúšobného poriadku )

3. V každom prípade však treba brať do úvahy podmienky pripustenia ku skúške.

Pred začatím skúšky treba všetkých psov zapísaných v plemennej knihe SÚCHNO podrobiť kontrole identifikácie ( tetovania ). Skúšky sa uznávajú len vtedy, ak sa skladali pod záštitou SÚCHNO.

4. Prihláška

Skúšku vytrvalosti vykonávajú základné organizácie. Žiadosť je potrebné zaslať tak, ako žiadosti o športové kynologické akcie. ( Rozhodujúca je dátumová pečiatka o doručení ! ). Žiadosti, ktoré budú doručené neskôr, sa bez výnimky zamietajú. Žiadosť musí zodpovedať formálnym požiadavkám, ako napr. skúške SchH. Karty a zoznamy, ktoré sú potrebné na hodnotenie si treba objednať. Základná organizácia sa zaväzuje, že skúška vytrvalosti v letnom období sa bude konať len včasných doobedňajších alebo neskorých popoludňajších hodinách. Vonkajšia teplota by nemala stúpnuť nad 22°C. Skúška psov sa má písomne ohlásiť vedúcemu skúšky osem dní pred skúšobným termínom. Poplatok za ohlásenie sa vyberá len v tej výške, aká je potrebná na pokrytie nákladov skúšky vytrvalosti.

V prihláške treba uviesť: presné meno psa, zapísané v plemennej knihe, registračné číslo, príp. už získané ocenenia, pohlavie, dátum narodenia, meno a adresu chovateľa a majiteľa. Účasť na tejto skúške vytrvalosti je dobrovoľná. Ak v priebehu skúšky vytrvalosti dôjde k zraneniu psa alebo psovoda, nenesie za to zodpovednosť usporiadateľská organizácia.

5. Prípustnosť

Minimálny prípustný vek je 16 mesiacov, maximálny 6 rokov. Na skúške môže byť pred jedného rozhodcu predvedených maximálne 20 jedincov, ak je viac ako 20 jedincov, je potrebný ďalší rozhodca. Psy musia byť zapísané v chovnej knihe alebo v registri. Musia byť úplne zdravé a vytrénované. Choré a nedostatočne silné jedince, háravé, kotné alebo kojacie suky nesmú byť pripustené. Pred začatím skúšky sa účastníci na výzvu ohlásia úradujúcemu rozhodcovi svojim menom a menom jedinca, pričom zaujmú športový postoj so psom sediacim pri nohe. Zároveň je potrebné predložiť registračnú kartu alebo tabulku. Rozhodca sa má spolu s referentom pre chov z regionálneho zväzu presvedčiť, či je jedinec v dobrom stave. Psy, ktoré pôsobia unaveným alebo unudeným dojmom sú vylúčené z účasti. Psovod sa musí počas skúšky správať športovo. Porušenie podmienok môže byť potrestané vylúčením z účasti na skúške. Toto rozhodnutie je v kompetencii rozhodcu, proti takémuto rozhodnutiu neexistuje opravný prostriedok.

6. Vyhodnotenie

Body a hodnotiace známky sa pridelujú, ak sa dosiahlo len hodnotenie ,,vyhovel,, alebo ,,nevyhovel,,. Za hodnotenie ,,vyhovel,, sa udeluje zápis o absolvovaní skúšky vytrvalosti.

7. Terén

Skúška sa má konať podľa možností na cestách s rôznym povrchom. Do úvahy prichádzajú asfaltové cesty s dláždeným aj nedláždeným povrchom.

B. REALIZÁCIA SKÚŠKY VYTRVALOSTI

Za primeranú sa považuje trať s dľžkou 20 km absolvovaná rýchlosťou 12 - 15 km/h.

1. Cvičenie v behu

Pes má bežať normálnym klusom po pravej strane psovoda jazdiaceho na bicykli. Treba sa vyhnúť príliš rýchlemu behu. Vodidlo má byť dostatočne dlhé na to, aby pes mal možnosť pripôsobiť sa príslušnému tempu. Ľahký ťah za vodidlo nie je chybou, za chybu sa však považuje neustály beh psa po stope. Po dobehnutí 8 km treba urobiť 15 minútovú prestávku. Počas prestávky sa má rozhodca venovať eventuálnym príznakom únavy. Nadmerne unavené psy sú z ďalšej skúšky vylúčené.

Po prestávke sa pokračuje ďalšími 7 km skúšky, po ktorých je prestávka 20 minút. Počas tejto prestávky sa musí dať psovi príležitosť na voľný a nenútený pohyb. Krátko pred ďalšou skúškou behu musí rozhodca preskúšať psy na príznaky únavy a zranenia. Nadmerne unavené jedince so zranenými labami sú vylúčené s ďalšej skúšky.

Po skončení skúšok v behu sa poskytuje 15 minútová pauza. Počas tejto prestávky sa musí dať psovi príležitosť na voľný a nenútený pohyb. Rozhodca má pri tom príležitosť na posúdenie zranení láb. Rozhodca a vedúci skúšky majú psov sprevádzať podľa možnosti na bicykli alebo na motorovom vozidle. O príslušných zisteniach týkajúcich sa jednotlivých psov sa vedie záznam. Skúšané jedince treba sprevádzať aj na motorovom vozidle, aby sa psy, ktoré ešte nie sú pripravené na takúto námahu a javia príznaky únavy, sa dali naložiť do motorového vozidla a odviezť.

Hodnotenie ,,nevyhovel,, sa uďeluje v tom prípade, ak jedince stratili temperament a tvrdosť, vykazujú príznaky nadmernej únavy, nie sú schopní vydržať tempo 12 km/h ale potrebujú oveľa viac času.

1. Podriadenosť

Po ukončení skúšky v behu nastúpia psovodi v prítomnosti rozhodcu so pom pri nohe na prehliadku. Každý psovod na výzvu predvedie so psom cvik ,,volné nasledovanie,,. Cvik môže byť prevedený na volnom vodidle. Streľba sa nemá používať.

Okrem toho sa rozhodca musí presvedčiť o bezchybnom stave psov. Spôsob, akým sa o tom presvedčí, je ponechaný na rozhodcu.

Upozornenie

Vedúci skúšky má miesto stretnutia ( odjazd ) účastníkov stanoviť tak, aby všetci absolvovali podľa možnosti takú istú trasu presunu k tomuto bodu. Týmto opatrením sa má vyhnúť tomu, aby neboli jedince ešte nadbytočne zaťažované dlhou trasou presunu na štart. Psovodom musí byť na trase k štartu daná príležitosť na to, aby sa ich pes mohol dostatočne uvoľniť. Organizovanie tzv. ,,páuz na občerstvenie,, pojených s konzumáciou alkoholu je počas skúšky prísne zakázané.

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok